Metody oczyszczania ścieków

Metody oczyszczania ściekówOczyszczalnia ścieków zbudowana jest z zespołu urządzeń technologicznych, których celem jest efektywne oczyszczanie ścieków przemysłowych i komunalnych ze substancji w nich rozpuszczonych, m.in. koloidów i zawiesin. Metody oczyszczania ścieków są jednak zróżnicowane. Wyróżnia się metody mechaniczne, chemiczne i biologiczne.

Mechaniczne oczyszczanie ścieków to proces, którego celem jest usunięcie ze ścieków pływających ciał stałych, a także grubych zawiesin mineralnych i organicznych. Ten typu oczyszczania polega na rozdrabnianiu, cedzeniu, sedymentacji, flotacji, wpienianiu oraz odwirowywaniu ścieków. Metoda mechaniczna stanowi pierwszy stopień oczyszczania, przez co jest wyłącznie pewnym etapem i nie może być wykorzystywana jako samodzielny sposób oczyszczenia ścieków.

Chemiczne oczyszczanie ścieków jest wykorzystywane głównie, aby, poprzez działania koagulantów, wspomóc procesy mechaniczne. Ścieki są tu mieszane z koagulantami, w efekcie czego powstają kłaczki (wodorotlenku glinu bądź żelaza), które absorbują zanieczyszczenia ze ścieków. Metody chemiczne są wykorzystywane przede wszystkim do usuwania ze ścieków zanieczyszczeń, które nie ulegają rozkładowi biologicznemu i polegają na koagulacji, sorpcji oraz chlorowaniu.

Biologiczne oczyszczanie ścieków ma przede wszystkim na celu usunięcie zanieczyszczeń biologicznie rozkładalnych. Aby doprowadzić do ich rozkładu, wykorzystuje się metodę osadu czynnego (populację  mikroorganizmów zawieszonych w toni ścieków) lub też metodę złóż biologicznych (populację mikroorganizmów, które tworzą utwierdzoną biomasę). W technologii tej  zachodzą zarówno procesy  prowadzone w warunkach tlenowych, jaki i anoksycznych, czyli niedotlenionych.

Dla zainteresowanych – więcej na temat tego jak funkcjonują oczyszczalnie ścieków http://www.ekopan.pl/

1 komentarz do “Metody oczyszczania ścieków

  1. Wszystkie trzy metody są ważne, każda odpowiada za coś innego dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają. Zawsze oczyszczanie ścieków zaczyna się od usunięcia największych zanieczyszczeń by stopniowo rozkładać coraz to mniejsze. Nie znaczy to, że najmniej szkodliwe usuwane są na początku czy na końcu. Oznacza to, że każdy etap jest równie ważny.

    Polubienie

Dodaj komentarz